Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: WNT5A, Protein Wnt-5a
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $220 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $374 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 200 μL | $528 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-Wnt5a Polyclonal Antibody is a Rabbit antibody targeting Wnt5a. Anti-Wnt5a Polyclonal Antibody can be used in FCM,IF,IHC-Fr,IHC-P,WB. |
| Synonyms | WNT5A, Protein Wnt-5a |
| Ig Type | IgG |
| Reactivity | Human,Mouse,Rat (predicted:Pig,Cow,Rabbit) |
| Application | |
| Recommended Dose | WB: 1:500-2000; IHC-P: 1:100-500; IHC-Fr: 1:100-500; IF: 1:100-500; FCM: 1ug/Test |
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Subcellular Localization | Secreted, extracellular space, extracellular matrix. |
| Tissue Specificity | Expression is increased in differentiated thyroid carcinomas compared to normal thyroid tissue and anaplastic thyroid tumors where expression is low or undetectable. Expression is found in thyrocytes but not in stromal cells (at protein level). |
| Construction | Polyclonal Antibody |
| Purification | Protein A purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | 0.01M TBS (pH7.4) with 1% BSA, 0.02% Proclin300 and 50% Glycerol. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Research Background | The WNT gene family consists of structurally related genes which encode secreted signaling proteins. These proteins have been implicated in oncogenesis and in several developmental processes, including regulation of cell fate and patterning during embryogenesis. This gene encodes a member of the WNT family that signals through both the canonical and non-canonical WNT pathways. This protein is a ligand for the seven transmembrane receptor frizzled-5 and the tyrosine kinase orphan receptor 2. This protein plays an essential role in regulating developmental pathways during embryogenesis. This protein may also play a role in oncogenesis. Mutations in this gene are the cause of autosomal dominant Robinow syndrome. Alternate splicing results in multiple transcript variants. [provided by RefSeq, Jan 2012]. |
| Immunogen | KLH conjugated synthetic peptide: human WNT5A |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | WNT5A |
| Gene ID | |
| Protein Name | Protein Wnt-5a |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | PTC & Wnt pathway,Neural Signal Transduction,Secreted |
| Function | Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Can activate or inhibit canonical Wnt signaling, depending on receptor context. In the presence of FZD4, activates beta-catenin signaling. In the presence of ROR2, inhibits the canonical Wnt pathway by promoting beta-catenin degradation through a GSK3-independent pathway which involves down-regulation of beta-catenin-induced reporter gene expression. Suppression of the canonical pathway allows chondrogenesis to occur and inhibits tumor formation. Stimulates cell migration. Decreases proliferation, migration, invasiveness and clonogenicity of carcinoma cells and may act as a tumor suppressor. Mediates motility of melanoma cells. Required during embryogenesis for extension of the primary anterior-posterior axis and for outgrowth of limbs and the genital tubercle. Inhibits type II collagen expression in chondrocytes. |
| Molecular Weight | Theoretical: 35 kDa. Actual: 42 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.