Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: Ras-related protein Rab-27A, Rab-27, RAB27, RAB 27A, GTP-binding protein Ram
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $208 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $347 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-RAB27A Antibody (3T522) is an antibody targeting RAB27A. Anti-RAB27A Antibody (3T522) can be used in ELISA,FCM. |
| Synonyms | Ras-related protein Rab-27A, Rab-27, RAB27, RAB 27A, GTP-binding protein Ram |
| Ig Type | Rabbit IgG |
| Clone | 3T522 |
| Reactivity | Human |
| Application | |
| Recommended Dose | FCM:1:50-1:200. |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Subcellular Localization | Membrane; Lipid-anchor. Melanosome. Late endosome. Lysosome. |
| Tissue Specificity | Found in all the examined tissues except in brain. Low expression was found in thymus, kidney, muscle and placenta. Detected in melanocytes, and in most tumor cell lines examined. Expressed in cytotoxic T-lymphocytes (CTL) and mast cells. |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Affinity-chromatography |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | Phosphate buffered saline, pH 7.4, 150mM NaCl, 0.02% sodium azide and 50% glycerol. |
| Research Background | Small GTPase which cycles between active GTP-bound and inactive GDP-bound states. In its active state, binds to a variety of effector proteins to regulate homeostasis of late endocytic pathway, including endosomal positioning, maturation and secretion. Plays a role in cytotoxic granule exocytosis in lymphocytes. Required for both granule maturation and granule docking and priming at the immunologic synapse. |
| Conjucates | Unconjugated |
| Immunogen | A synthetic peptide: Human RAB27A |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | RAB27A |
| Gene ID | |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Signal transduction |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.