Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: USH1B, Unconventional myosin-VIIa, MYO 7A
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $208 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $348 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-MYO7A Antibody (1Z414) is an antibody targeting MYO7A. Anti-MYO7A Antibody (1Z414) can be used in ELISA,FCM. |
| Synonyms | USH1B, Unconventional myosin-VIIa, MYO 7A |
| Ig Type | Rabbit IgG |
| Clone | 1Z414 |
| Reactivity | Human |
| Application | |
| Recommended Dose | FCM:1:50-1:200. |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Subcellular Localization | Cytoplasm. Cytoplasm, cell cortex. Cytoplasm, cytoskeleton. Cell junction, synapse. |
| Tissue Specificity | Expressed in the pigment epithelium and the photoreceptor cells of the retina. Also found in kidney, liver, testis, cochlea, lymphocytes. Not expressed in brain. |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Affinity-chromatography |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | Phosphate buffered saline, pH 7.4, 150mM NaCl, 0.02% sodium azide and 50% glycerol. |
| Research Background | Myosins are actin-based motor molecules with ATPase activity. Unconventional myosins serve in intracellular movements. Their highly divergent tails bind to membranous compartments, which are then moved relative to actin filaments. In the retina, plays an important role in the renewal of the outer photoreceptor disks. Plays an important role in the distribution and migration of retinal pigment epithelial (RPE) melanosomes and phagosomes, and in the regulation of opsin transport in retinal photoreceptors. In the inner ear, plays an important role in differentiation, morphogenesis and organization of cochlear hair cell bundles. Involved in hair-cell vesicle trafficking of aminoglycosides, which are known to induce ototoxicity. Motor protein that is a part of the functional network formed by USH1C, USH1G, CDH23 and MYO7A that mediates mechanotransduction in cochlear hair cells. Required for normal hearing. |
| Conjucates | Unconjugated |
| Immunogen | A synthetic peptide: Human MYO7A |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | MYO7A |
| Gene ID | |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Signal transduction |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.