Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: MT2A, MT-2, MT2, Metallothionein-II (MT-II), Metallothionein-2A, Metallothionein-2, CES1
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $222 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $374 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 200 μL | $529 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-MT2A Polyclonal Antibody is a Rabbit antibody targeting MT2A. Anti-MT2A Polyclonal Antibody can be used in FCM,IF,IHC-Fr,IHC-P. |
| Synonyms | MT2A, MT-2, MT2, Metallothionein-II (MT-II), Metallothionein-2A, Metallothionein-2, CES1 |
| Ig Type | IgG |
| Reactivity | Human,Mouse (predicted:Rat) |
| Application | |
| Recommended Dose | IHC-P: 1:100-500; IHC-Fr: 1:100-500; IF: 1:100-500; FCM: 1ug/Test |
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Construction | Polyclonal Antibody |
| Purification | Protein A purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | 0.01M TBS (pH7.4) with 1% BSA, 0.02% Proclin300 and 50% Glycerol. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Research Background | Metallothioneins (MTs) are a family of low molecular weight, heavy metal-binding proteins characterized by a high cysteine content and lack of aromatic amino acids. MTs bind 7 to 12 heavy metal atoms per molecule of protein. They are ubiquitous in the animal and plant kingdoms and are also found in prokaryotes. In mammals, the cysteine residues are absolutely conserved and serve to coordinate heavy metal atoms such as zinc, cadmium, and copper via mercaptide linkages. |
| Immunogen | KLH conjugated synthetic peptide: mouse MT2A |
| Antigen Species | Mouse |
| Gene Name | MT2A |
| Gene ID | |
| Protein Name | Metallothionein-2 |
| Uniprot ID | |
| Function | Metallothioneins have a high content of cysteine residues that bind various heavy metals; these proteins are transcriptionally regulated by both heavy metals and glucocorticoids. |
| Molecular Weight | Theoretical: 6 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.