Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: Lymphocyte antigen 6G, Ly-6G.1, Ly-6G, Ly6g
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $221 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $374 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 200 μL | $527 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-LY6G Polyclonal Antibody is a Rabbit antibody targeting LY6G. Anti-LY6G Polyclonal Antibody can be used in WB. |
| Synonyms | Lymphocyte antigen 6G, Ly-6G.1, Ly-6G, Ly6g |
| Ig Type | IgG |
| Reactivity | Mouse |
| Application | |
| Recommended Dose | WB: 1:500-2000 |
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Subcellular Localization | Cell membrane; Lipid-anchor, GPI-anchor (By similarity). |
| Tissue Specificity | Expressed in bone marrow. |
| Construction | Polyclonal Antibody |
| Purification | Protein A purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | 0.01M TBS (pH7.4) with 1% BSA, 0.02% Proclin300 and 50% Glycerol. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Research Background | Ly6G is a GPI-anchored protein, that is also known as the myeloid differentiation antigen Gr1. The antigen is transiently expressed on monocytes in the bone marrow. The level of antigen expression in the bone marrow directly correlates with granulocyte differentiation and maturation. Ly6G is expressed predominantly on neutrophils, also in a subset of eosinophils, differentiating pre-monocytes, and plasmacytoid dendritic cells. |
| Immunogen | KLH conjugated synthetic peptide: mouse Ly-6G/Gr-1 |
| Antigen Species | Mouse |
| Gene Name | Ly6g |
| Gene ID | |
| Protein Name | Lymphocyte antigen 6G |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Monocytic Lineage,Neutrophil Lineage,Surface Molecules,Other Cell Types |
| Molecular Weight | Theoretical: 14 kDa. Actual: 18 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.