Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: Histone H3.1, Histone H3, histone cluster 1, H3a, HIST1H3A, HIST1H3B, HIST1H3C, HIST1H3D, HIST1H3E, HIST1H3F, HIST1H3G, HIST1H3H, HIST1H3I, HIST1H3J
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $209 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $348 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-HIST1H3A Antibody (7S938) is an antibody targeting HIST1H3A. Anti-HIST1H3A Antibody (7S938) can be used in ELISA,IF,IHC,WB. |
| Synonyms | Histone H3.1, Histone H3, histone cluster 1, H3a, HIST1H3A, HIST1H3B, HIST1H3C, HIST1H3D, HIST1H3E, HIST1H3F, HIST1H3G, HIST1H3H, HIST1H3I, HIST1H3J |
| Ig Type | Mouse IgG2a |
| Clone | 7S938 |
| Reactivity | Human, Mouse |
| Application | |
| Recommended Dose | WB:1:1000-1:5000; IHC:1:20-1:200; IF:1:20-1:200. |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Subcellular Localization | Nucleus. Chromosome. |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Affinity-chromatography |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | Preservative: 0.03% Proclin 300. Constituents: 50% Glycerol, 0.01M PBS, PH 7.4. |
| Research Background | Core component of nucleosome. Nucleosomes wrap and compact DNA into chromatin, limiting DNA accessibility to the cellular machineries which require DNA as a template. Histones thereby play a central role in transcription regulation, DNA repair, DNA replication and chromosomal stability. DNA accessibility is regulated via a complex set of post-translational modifications of histones, also called histone code, and nucleosome remodeling. |
| Conjucates | Unconjugated |
| Immunogen | Recombinant Protein: Human HIST1H3A Protein |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | HIST1H3A |
| Gene ID | |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Epigenetics and Nuclear Signaling |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.