Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: eukaryotic translation initiation factor 5A, eIF5AI, EIF5A1, EIF-5A
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $208 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $349 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-EIF5A Antibody (4P149) is an antibody targeting EIF5A. Anti-EIF5A Antibody (4P149) can be used in ELISA,FCM,IF,IHC,WB. |
| Synonyms | eukaryotic translation initiation factor 5A, eIF5AI, EIF5A1, EIF-5A |
| Ig Type | Rabbit IgG |
| Clone | 4P149 |
| Reactivity | Human |
| Application | |
| Recommended Dose | WB:1:500-1:5000; IHC:1:50-1:200; IF:1:20-1:200; FCM:1:20-1:200. |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Subcellular Localization | Cytoplasm. Nucleus. Endoplasmic reticulum membrane; Peripheral membrane protein; Cytoplasmic side. Nucleus, nuclear pore complex. Note=Hypusine modification promotes the nuclear export and cytoplasmic localization and there was a dynamic shift in the localization from predominantly cytoplasmic to primarily nuclear under apoptotic inducing conditions. |
| Tissue Specificity | Expressed in umbilical vein endothelial cells and several cancer cell lines (at protein level). |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Affinity-chromatography |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | Phosphate buffered saline, pH 7.4, 150mM NaCl, 0.02% sodium azide and 50% glycerol. |
| Research Background | mRNA-binding protein involved in translation elongation. Has an important function at the level of mRNA turnover, probably acting downstream of decapping. Involved in actin dynamics and cell cycle progression, mRNA decay and probably in a pathway involved in stress response and maintenance of cell wall integrity. With syntenin SDCBP, functions as a regulator of p53/TP53 and p53/TP53-dependent apoptosis. Regulates also TNF-alpha-mediated apoptosis. Mediates effects of polyamines on neuronal process extension and survival. May play an important role in brain development and function, and in skeletal muscle stem cell differentiation. Also described as a cellular cofactor of human T-cell leukemia virus type I (HTLV-1) Rex protein and of human immunodeficiency virus type 1 (HIV-1) Rev protein, essential for mRNA export of retroviral transcripts. |
| Conjucates | Unconjugated |
| Immunogen | A synthetic peptide: Human eIF5A |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | EIF5A |
| Gene ID | |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Epigenetics and Nuclear Signaling |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.