Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: p32, OKT8 T-cell antigen, MAL, Lyt-2, Leu2, CD8a molecule, CD8a, CD8 α/CD8A, CD8
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 25 μL | $154 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 50 μL | $273 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $489 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-CD8 alpha Antibody (9O552) is a Rabbit antibody targeting CD8 alpha. Anti-CD8 alpha Antibody (9O552) can be used in IF,IHC-Fr,IHC-P,WB. |
| Synonyms | p32, OKT8 T-cell antigen, MAL, Lyt-2, Leu2, CD8a molecule, CD8a, CD8 α/CD8A, CD8 |
| Ig Type | IgG |
| Clone | 9O552 |
| Reactivity | Human |
| Application | |
| Recommended Dose | WB: 1:500-2000; IHC-P: 1:100-500; IHC-Fr: 1:100-500; IF: 1:100-500 |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Subcellular Localization | Membrane; Single-pass type I membrane protein. |
| Tissue Specificity | Most prominently found in the gastrointestinal tract, skin, lung, and brain but not in liver. |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Protein A purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | PBS, Glycerol, BSA. |
| Research Background | The CD8 antigen is a cell surface glycoprotein found on most cytotoxic T lymphocytes that mediates efficient cell-cell interactions within the immune system. The CD8 antigen acts as a coreceptor with the T-cell receptor on the T lymphocyte to recognize antigens displayed by an antigen presenting cell in the context of class I MHC molecules. The coreceptor functions as either a homodimer composed of two alpha chains or as a heterodimer composed of one alpha and one beta chain. Both alpha and beta chains share significant homology to immunoglobulin variable light chains. This gene encodes the CD8 alpha chain. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene. The major protein isoforms of this gene differ by the presence or absence of a transmembrane domain and thus differ in being a membrane-anchored or secreted protein. [provided by RefSeq, May 2020] |
| Immunogen | KLH conjugated synthetic peptide: human CD8 |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | CD8A |
| Gene ID | |
| Protein Name | T-cell surface glycoprotein CD8 alpha chain |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Cytotoxic Cells,CD,CD markers |
| Function | Identifies cytotoxic/suppressor T-cells that interact with MHC class I bearing targets. CD8 is thought to play a role in the process of T-cell mediated killing. CD8 alpha chains binds to class I MHC molecules alpha-3 domains. |
| Molecular Weight | Theoretical: 27 kDa. Actual: 32 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.