Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: MB-1, IGA, CD79a molecule, immunoglobulin-associated α, CD79a molecule, immunoglobulin-associated alpha

| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $209 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $348 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-CD79A Antibody (9P139) is an antibody targeting CD79A. Anti-CD79A Antibody (9P139) can be used in ELISA. |
| Synonyms | MB-1, IGA, CD79a molecule, immunoglobulin-associated α, CD79a molecule, immunoglobulin-associated alpha |
| Ig Type | hIgG1 |
| Clone | 9P139 |
| Reactivity | Human |
| Application | |
| Recommended Dose | ELISA:1:5000-1:50000. |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Subcellular Localization | Cell membrane; Single-pass type I membrane protein. |
| Tissue Specificity | B-cells. |
| Construction | Recombinant Antibody |
| Purification | Affinity-chromatography |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | Preservative: 0.03% Proclin 300. Constituents: 50% Glycerol, 0.01M PBS, PH 7.4. |
| Research Background | Required in cooperation with CD79B for initiation of the signal transduction cascade activated by binding of antigen to the B-cell antigen receptor complex (BCR) which leads to internalization of the complex, trafficking to late endosomes and antigen presentation. Also required for BCR surface expression and for efficient differentiation of pro- and pre-B-cells. Stimulates SYK autophosphorylation and activation. Binds to BLNK, bringing BLNK into proximity with SYK and allowing SYK to phosphorylate BLNK. Also interacts with and increases activity of some Src-family tyrosine kinases. Represses BCR signaling during development of immature B-cells. |
| Conjucates | Unconjugated |
| Immunogen | Recombinant Protein: Human CD79A Protein |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | CD79A |
| Gene ID | |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Immunology |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.