Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: α tubulin, Tubulin H2 alpha, Tubulin alpha-1 chain, Tubulin alpha 4A chain, Tubulin alpha 4a, Tubulin alpha 1(testis specific), Tubulin alpha 1 chain, Tubulin alpha 1, Tuba4a, TUBA1, TUBA 4A, Testis specific alpha tubulin, TBA4A, TBA1B, TBA1A, H2 alpha, FLJ30169, Detyrosinated alpha Tubulin, Alpha-TubulinK40ac, Alpha-Tubulin K40-acetylated, Alpha-Tubulin K40 ac, alpha tubulin 1, Acetyl-Alpha Tubulin (K40), Ac-Alpha Tubulin (Lys40), Ac-Alpha Tubulin (K40)
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $220 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $374 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 200 μL | $527 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-Acetyl-Alpha Tubulin (Lys40) Antibody (1U664) is a Mouse antibody targeting Acetyl-Alpha Tubulin (Lys40). Anti-Acetyl-Alpha Tubulin (Lys40) Antibody (1U664) can be used in WB. |
| Synonyms | α tubulin, Tubulin H2 alpha, Tubulin alpha-1 chain, Tubulin alpha 4A chain, Tubulin alpha 4a, Tubulin alpha 1(testis specific), Tubulin alpha 1 chain, Tubulin alpha 1, Tuba4a, TUBA1, TUBA 4A, Testis specific alpha tubulin, TBA4A, TBA1B, TBA1A, H2 alpha, FLJ30169, Detyrosinated alpha Tubulin, Alpha-TubulinK40ac, Alpha-Tubulin K40-acetylated, Alpha-Tubulin K40 ac, alpha tubulin 1, Acetyl-Alpha Tubulin (K40), Ac-Alpha Tubulin (Lys40), Ac-Alpha Tubulin (K40) |
| Ig Type | IgG |
| Clone | 1U664 |
| Reactivity | Human,Mouse,Rat (predicted:Zebrafish) |
| Application | |
| Recommended Dose | WB: 1:500-2000 |
| Antibody Type | Monoclonal |
| Host Species | Mouse |
| Subcellular Localization | Cytoplasm, cytoskeleton. |
| Tissue Specificity | Widely expressed. Overexpressed in Platelet, Brain, and Frontal cortex |
| Construction | Hybridoma Monoclonal Antibody |
| Purification | Protein G purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | 0.01M TBS (pH7.4) with 1% BSA, 0.02% Proclin300 and 50% Glycerol. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Research Background | Tubulin is a major cytoskeleton that has five distinct forms, designated alpha, beta, gamma, delta and epsilon tubulin. The alpha and beta tubulins form a heterodimer that polymerize into the cylindrical microtubule fibers. Both alpha and beta tubulin bind GTP. Only beta tubulin hydrolyzes GTP to GDP. This hydrolysis is a process that is linked to tubulin polymerization and microtubule formation. The alpha tubulin isomer can be modified by addition of a C-terminal tyrosine residue. This modification may influence polymerization rates. The gamma tubulin isomer is localized to centrosomes which compose the heart of the microtubule organizing center from which microtubule fibers emanate. |
| Immunogen | KLH conjugated synthesised acetylpeptide: human alpha Tubulin around the acetylation site of Acetyl Lys40 |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | TUBA1A |
| Protein Name | Tubulin alpha-1A chain |
| Biology Area | Tubulin |
| Function | Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain |
| Molecular Weight | Theoretical: 50 kDa. Actual: 50 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.