Shopping Cart
Remove All
Your shopping cart is currently empty
Synonyms: tumor necrosis factor receptor superfamily member 1A, TNF-R-I, TNFR60, TNF-R55, TNFR55, TNFR1-d2, TNFR1, TNF-R, TNFAR, TBP1, p60, p55-R, p55, MS5, FPF, CD120a
| Pack Size | Price | USA Stock | Global Stock | Quantity |
|---|---|---|---|---|
| 50 μL | $222 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 100 μL | $372 | 7-10 days | 7-10 days | |
| 200 μL | $528 | 7-10 days | 7-10 days |
| Description | Anti-TNFR1/CD120a/TNFRSF1A Polyclonal Antibody is a Rabbit antibody targeting TNFR1/CD120a/TNFRSF1A. Anti-TNFR1/CD120a/TNFRSF1A Polyclonal Antibody can be used in FCM,WB. |
| Synonyms | tumor necrosis factor receptor superfamily member 1A, TNF-R-I, TNFR60, TNF-R55, TNFR55, TNFR1-d2, TNFR1, TNF-R, TNFAR, TBP1, p60, p55-R, p55, MS5, FPF, CD120a |
| Ig Type | IgG |
| Reactivity | Human,Mouse,Rat (predicted:Dog,Pig,Cow,Horse,Rabbit) |
| Application | |
| Recommended Dose | WB: 1:500-2000; FCM: 1ug/Test |
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Subcellular Localization | Cell membrane. Secreted. |
| Construction | Polyclonal Antibody |
| Purification | Protein A purified |
| Appearance | Liquid |
| Formulation | 0.01M TBS (pH7.4) with 1% BSA, 0.02% Proclin300 and 50% Glycerol. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Research Background | Receptor for TNFSF2/TNF-alpha and homotrimeric TNFSF1/lymphotoxin-alpha. The adapter molecule FADD recruits caspase-8 to the activated receptor. The resulting death-inducing signaling complex (DISC) performs caspase-8 proteolytic activation which initiates the subsequent cascade of caspases (aspartate-specific cysteine proteases) mediating apoptosis. Contributes to the induction of non-cytocidal TNF effects including anti-viral state and activation of the acid sphingomyelinase. |
| Immunogen | KLH conjugated synthetic peptide: human TNFR1/TNF Receptor I |
| Antigen Species | Human |
| Gene Name | TNFRSF1A |
| Gene ID | |
| Protein Name | Tumor necrosis factor receptor superfamily member 1A |
| Uniprot ID | |
| Biology Area | Necroptosis,TNF,Angiogenic growth factors,Angiogenic Factors,Inflammatory mediators,Death Receptors,Necrosis Factors,Cytokines and cytokine receptors ELISA kits,TNF ELISA kits,TNF,Surface Molecules |
| Function | Receptor for TNFSF2/TNF-alpha and homotrimeric TNFSF1/lymphotoxin-alpha. The adapter molecule FADD recruits caspase-8 to the activated receptor. The resulting death-inducing signaling complex (DISC) performs caspase-8 proteolytic activation which initiates the subsequent cascade of caspases (aspartate-specific cysteine proteases) mediating apoptosis. Contributes to the induction of non-cytocidal TNF effects including anti-viral state and activation of the acid sphingomyelinase. |
| Molecular Weight | Theoretical: 50 kDa. Actual: 50 kDa. |
| Stability & Storage | Store at -20°C or -80°C for 12 months. Avoid repeated freeze-thaw cycles. |
| Transport | Shipping with blue ice. |
| Size | Quantity | Unit Price | Amount | Operation |
|---|

Copyright © 2015-2026 TargetMol Chemicals Inc. All Rights Reserved.